Дихальна гімнастика

 Процес співу – це єдиний процес, що включає звуковидобування і правильне дихання. Саме злагоджена робота цих двох складових дає сильний та тембристий голос.

Види дихання

Насамперед, потрібно знати, що існує три види дихання:

• Ключове – вдих верхньою частиною легень. При ньому піднімаються плечі та працюють ребра в області ключиць. Це зовсім не підходить для співу.

• Грудне – піднімається та розширюється область грудної клітки, а ключиці та живіт залишаються на місці.

• Черевне або нижньореберне – при вдиху піднімається вперед стінка живота, при цьому повітря наповнює середню та нижню частину легень. Саме таке дихання вважається правильним та необхідним для співу.

Навіщо вокалістам дихальна гімнастика

Щоб вміти гарно співати – потрібно вчитися правильно дихати, саме для цього вокалістам потрібна дихальна гімнастика. Енріко Карузо говорив: «На вмінні набрати достатньо повітря і вмінні його правильно і економно використовувати все мистецтво співу.» Цей вислів підходить не лише для академічного, а й для будь-якого вокального стилю.

Постановка голосу – процес нешвидкий. Для початківців займатися вокалом мало зрозуміти розумом, як правильно дихати, дуже важливо закріпити цю навичку в пам'яті м'язів. Для цього потрібно як у спорті регулярно робити спеціальні дихальні вправи для співу, які ми зараз розглянемо.

Корисні дихальні вправи

Тут для вас зібрані найбільш ефективні вправи для розвитку співочого дихання:

• "Насос". Встаньте перед дзеркалом, розправивши плечі. Руки складіть замком і покладіть на низ живота. При вдиху живіт під руками має підніматися, а при видиху опускатися. Руками слід контролювати цей процес. Слідкуйте за тим, щоб область ключиць не рухалася.Уявіть, що у вас під руками насос, який наповнюється повітрям і видує його. Потрібно відчути руками, що ви вдихаєте глибоко!

• «Собачка». Встаньте рівно. Відкрийте рот і висуньте язик. Дихайте так ніби ви собака, швидким вдихом та видихом. Робити це потрібно протягом хвилини чи менше. Слідкуйте за тим, щоб дихання проводилося низом живота. Поступово збільшуйте швидкість. Після вправи випийте трохи води, якщо горло пересохло.

• "Свічка". Сядьте рівно біля запаленої свічки так, щоб полум'я розташовувалося навпроти вашого рота на відстані 20 см. Зробіть вдих животом, стежачи за нерухомістю плечей і ключиць. Складіть губи трубочкою і видихайте м'яко і повільно прямо на полум'я, намагаючись його не задути. Видих повинен бути безперервним, щоб вогонь постійно вагався. Чим довше ви зможете змушувати полум'я вагатися, тим краще.

• "Домкрат". Ляжте на підлогу. Подихайте спокійно діафрагмою. Потім візьміть велику за розмірами книгу і покладіть її на живіт. Потрібно вдихати і видихати, піднімаючи животом вибраний вами томик. Дихання має бути повільне та рівне.

• «Роздування вогню». Уявіть собі, що перед вами вугілля. Ваше завдання, зробивши правильний вдих, роздмухувати їх протягом хвилини. І робити це треба з силою, ніби вам треба видобути з них вогонь, будь-що-будь. При цьому вправі може почати паморочитися в голові, це відбувається через гіпервентиляцію легень. Не забувайте робити перерви на 2-3 хвилини.

• "Розігрів апарату". Випряміть. Зробіть глибокий вдих животом через носа і різко видихніть через відкритий рот.При цьому небо має бути піднесене, а корінь язика опущений. Цю вправу корисно робити безпосередньо перед кожним уроком. Стовп теплого повітря при видиху чудово зігріває зв'язки, тим самим готуючи їх до роботи.

• "Комплексне дихання". Ця вправа досить складна, яка потребує досить хорошої координації дихальних м'язів. Встаньте рівно, розправивши плечі. Вважаючи в думці до п'яти, вдихайте животом. Не роблячи видих, продовжуйте вдихати грудьми на наступні 5 рахунків. При цьому потрібно стежити, щоб плечі не піднімалися. Затримайте дихання, прорахуйте до п'яти і почніть повільно видихати. Видих відбувається у зворотному порядку. На 5 рахунків – легені, на 5 – живіт. І наприкінці знову затримка дихання.

• "Листопад". Для вправи знадобляться висохлі листочки з дерева або зроблені з паперу (як варіант, можна взяти маленькі кульки ватяні – тоді вправа буде називатися «Снігопад» :)) Покладіть їх на долоню і здувайте активним і трохи тривалим видихом. Намагайтеся здмухати з першого разу, за один видих. Перед початком вправи – вдихніть непомітно, безшумно та глибоко під ребра повітря, але не багато, а достатньо для того, щоб зробити один різкий короткий цілеспрямований видих. Губи при цьому зберіть у трубочку, але не затискайте їх.

Якщо складно самому зробити вище написане пропоную відео з комплексом вправ: натискай СЮДИ


Бажаю успіхів! Дякую за увагу!

Комментариев нет:

Отправить комментарий

  УВАГА! УВАГА! УВАГА!!! Вокальний гурток "Гармонія"  запрошує хлопчиків та дівчаток познайомитися з дивовижним світом піс...