Страницы

Співаємо без зажимів

 

Всі початківці вокалісти мріють про гарний, вільний і голос, що ллється. І часто зустрічається проблемою досягнення такого голосу є затисненість зовнішніх м'язів, які насправді не беруть участь у процесі голосоутворення. Це шия, ковтальні та жувальні м'язи, які заважають правильному та зручному голосоутворенню. Вокалісту здається, що можна трохи натиснути і витягнути високу ноту, або заспівати голосніше, або додати інтонацію звуку в такий спосіб. Проте робити це категорично не варто: внутрішні м'язи горла повинні самі справлятися з поставленим завданням без непотрібного втручання зовнішніх м'язів шиї. До того ж, така напруга викликає додаткове навантаження голосових зв'язок, внаслідок чого м'язи, що беруть участь у голосоутворенні, стають малорухливими, голос швидко втомлюється, може звучати сипло або форсовано.

Причини, через які виникає горловий затискач, можуть бути різними, але найпоширенішою є звичка співати із затиском. Бажання взяти важку ноту змушує включати в роботу горло та зовнішні м'язи шиї, це відбувається, коли вокаліст не має правильної техніки співу на практиці. Ви намагаєтеся співати краще, підключаючи ковтальний і жувальний м'яз, вони нібито приходять на допомогу, формуючи, на ваш погляд, красивіший і гідніший звук. Але це не так, адже затиснутий голос сам по собі не може бути гарним.


 Як розпізнати горловий затискач і як з ним боротися?

 По-перше, показником такої проблеми є затисненість голосу на звук, у слухача навіть може виникнути легке першіння в горлі від такого співу, тому що голосові зв'язки, як відомо, працюють співналаштовано: коли ви співаєте, голосовий апарат слухача працює так само, хай і не з такою силою. І слухач відчуває ваш затискач, втомлюючись від такого співу. І сам вокаліст відчує напругу та дискомфорт.

По-друге, горловий затискач видно зовні - це напруга в області гортані та шиї (напружене горло, відчуття ковтка, затиснутий кадик та його задерте положення). При горловому затиску виникає бажання опустити голову, притиснути до грудей підборіддя. Вокаліст не зможе співати вільно із високо піднятою головою.

По-третє, це відсутність витривалості від голосових навантажень, важка керованість власним голосом, швидка фізична втома.

Так, основною причиною горлового затиску є ваш психологічний стан, тому методи боротьби з ним полягають у роботі з розслабленням. Потрібно вміти змусити себе розслабитися, знайти ті відчуття, які допоможуть вам співати комфортно і вільно. Навчіться не затискатися перед важкою нотою, нехай навіть на етапі навчання вона звучатиме фальшиво. Намагайтеся співати так, як розмовляєте: легко та вільно, адже під час розмови ви не змінюєте свій голос до невпізнання. Навіщо робити це у співі?

Ще однією причиною голосового затиску у новачків є бажання змінити свій голос, зробити його красивішим, «перебудувати», тим самим затискаючи природне звучання. У цьому теж проявляється психологічний затискач – це страх прийняти свій голос таким, яким він є. Не прагнете у вокалі до краси, шукайте, насамперед, комфорт та природність. Зберігайте свій голос у мовній позиції, не піднімайте горло, спробуйте ніби «розтягувати» вашу мову.

Працюйте з диханням: дихання – це основа співу, і важливо вміти дихати спокійно, а не вистачати повітря, судомно задихаючись від страху. Співайте з помірною гучністю, стежте за розслабленою щелепою. Співайте на опорі, використовуйте роботу діафрагми, знімаючи напругу з горла та змушуючи працювати ваше дихання. Шукайте свої відчуття від звуку, аналізуйте його і намагайтеся розслаблятися ще більше, адже гарний голос не може існувати в умовах затиску.

Частіше позіхайте! Позіхання – це природний для організму механізм зняття напруги. Вчіться співати, відчуваючи повітря всередині вас як при позіхання, тим самим розслаблюючи зовнішні м'язи.

В арсеналі вокальної постановки існують вправи для зняття горлового затиску, проте для досягнення результату насамперед ви повинні самостійно контролювати роботу свого голосу, пам'ятати про розслабленість не тільки шиї, але і всього тіла. Контролюйте себе, коли співаєте, при виконанні вправ намагайтеся шукати те відчуття розслабленості та комфорту, яке допоможе вашому голосу звучати вільно та легко.

Пропоную до уваги декілька вправ:






Комментариев нет:

Отправить комментарий